top of page

Jak przygotować się do sesji rodzinnej lifestyle?

9 porad, które ułatwią przebieg sesji domowej i wpłyną pozytywnie na efekt końcowy

Sesja rodzinna Piżmak studio-6807.jpg
Jeżeli sesja w mieszkaniu wywołuje w Tobie lekki stres i nie wiesz jak się do niej przygotować, chętnie podzielę się 9 wskazówkami, które sprawią, że (mam nadzieję :) przekonasz się do naturalnej fotografii rodzinnej. Wszystkie są wzięte z doświadczenia i odwołują się do mojego indywidualnego sposobu pracy. 
1. Znajoma fotografka

Wiem, łatwo mówić - to nie fotografka stoi przed obiektywem, ale uwierzcie mi na słowo - ja też się stresuję. Dla każdej fotografki czy fotografa to też nowa sytuacja, mimo że ma już nie jedną sesję za sobą. Ten stres mija po kilku zamienionych zdaniach i kilku ustrzelonych zdjęciach  - u Was będzie dokładnie tak samo. Podczas wizyty potraktujcie mnie jak znajomą, która przychodzi na herbatę/kawę, chce z Wami miło spędzić czas, pogadać, a przy okazji zrobić fajne zdjęcia :) 

2. Bądźcie sobą!

Niech nie zaprząta Wam głowy kosmyk włosów i podwójny podbródek. Jeżeli będzie taka potrzeba - zwrócę uwagę. Bądźcie naturalni, bądźcie sobą - to zawsze najpiękniej wychodzi na zdjęciach! Kiedy skupicie się na emocjach i wspólnym spędzaniu czasu, będę mogła wyłapać mnóstwo naturalnych momentów. Zadbajcie o strój w którym czujecie się komfortowo, aby nie zaprzątał Wam głowy w czasie sesji. O ubraniach piszę nieco dalej :)

3. Ulubiona zabawa

Jaka jest Wasza ulubiona zabawa, jak spędzacie czas razem w mieszkaniu? Sesja zdjęciowa to też wspólny czas dla Was, moment bez telefonu w ręku, wzmacnianie rodzinnych więzi. Czytanie ulubionej książki, śpiewanie ulubionych piosenek, opowiadanie historii, ulubione gry i zabawy. Wspólne aktywności warto utrwalić na zdjęciach - po latach są niezwykłą pamiątką. Przed sesją pomyśl, jakie piosenki wywołują uśmiech na twarzy Waszych dzieci, lub sprawiają, że tańczą jak szalone! :)

4. Ubiór ma znaczenie, ale na pierwszym miejscu są Wasze emocje

 

Fotografia w kolorze ukazuje wiele barw jednocześnie. Ważne, aby kolory uzupełniały się wzajemnie. Najważniejsze, aby założyć coś w czym czujecie się dobrze i jest Wam wygodnie. Coś w Waszym stylu! 

 

Jeżeli nie wiecie do końca co ubrać są pewne rzeczy, które sprawdzą się w przypadku sesji domowej lepiej i sprawią, że na pierwszym planie będziecie Wy i Wasze emocje: 

  • Warto przygotować ubrania, które nie gryzą się kolorystycznie. Unikajcie barw neonowych. 

  • Rozejrzyjcie się wokół i zobaczcie, jakie kolory dominują w Waszym mieszkaniu – warto także dopasować strój do wnętrza pod względem kolorystycznym, ale oczywiście bez przesady. 

  • Czarny to fajny kolor, ale nie u wszystkich jednocześnie - stopicie się na zdjęciu. Czarny z motywem (kwiaty,kropki itp.) w przypadku bluzki/swetra/koszuli/ sukienki lub czarny T-shirt/spódnica/sukienka/spodnie u jednej osoby to lepsze rozwiązanie. Fajnie sprawdzają się też połączenia kontrastowe – jasne z ciemnymi, pastelowe kolory, kilka odcieni jednej barwy. Żeby ułatwić sobie zadanie najlepiej wybrać 3-4 pasujące do siebie kolory u wszystkich osób w rodzinie i na tej podstawie skomponować stroje.

  • Unikałabym na ubraniach motywów z bajek. Będą rozpraszały uwagę od tego co najważniejsze – czyli Waszych emocji. Jeżeli jednak Wasze dziecko uwielbia Krainę lodu, Elzę czy Świnkę Pepę, to nie widzę przeszkód jako jedna z dodatkowych opcji:)

  • Unikałabym przesadnej elegancji, to w końcu sesja domowa i strój wizytowy może wyjść nienaturalnie na zdjęciach. Lepiej sprawdzi się T-shirt lub luźna koszula ( lniana, bawełniana )  niż koszula wyjściowa. Lekkie sukienki czy spódnice też świetnie sprawdzają się podczas sesji w mieszkaniu.

  • Jeżeli nie jesteście pewni co założyć - chętnie pomogę na miejscu :) 

5. Co z makijażem ?

Najlepiej sprawdzi się naturalny, delikatny makijaż. Unikałabym makijażu wieczorowego, ale jeżeli lubisz wyrazisty make-up nic nie stoi na przeszkodzie. Przede wszystkim postaw na makijaż w którym czujesz się pięknie i dobrze. 

Tak naprawdę wystarczy po prostu podkład, a jeżeli nie malujesz się na co dzień to nie ma potrzeby tego zmieniać :) 

6. Domowe pielesze

Przed sesją warto przygotować neutralną kolorystycznie pościel - białą, szarą, pastelową lub z delikatnym motywem kwiatowym/leśnym /graficznym. Zdjęcia w sypialni wychodzą przepięknie! Wszelkie kabelki, ładowarki i przedłużacze nie wychodzą zbyt dobrze na zdjęciach. Przed sesją schowaj drobną elektronikę oraz inne przedmioty, które mogą rzucać się w oczy w ogólnej przestrzeni (kosmetyki lub dokumenty na biurku czy stole itp.) Mieszkanie nie musi być wysprzątane na błysk! Kontrolowany chaos też wychodzi na zdjęciach dobrze i naturalnie.

7. Czas sesji ma znaczenie

Jaką przewagę ma sesja domowa nad sesją w studio? Czas na wykonanie zdjęć jest zazwyczaj dłuższy. Jeżeli potrzebujecie więcej czasu, aby oswoić się z nową sytuacją, dzieciaki są marudne, maluszek potrzebuje drzemki – poczekam na odpowiedni moment bez zegarka w ręku. Sesja może trwać godzinę, ale zdarza się, że wychodzę po 2,5 godziny. Czas na sesji mija bardzo szybko - na zabawach, przytulasach i rozmowach. Dla mnie rodzinne historie to nieskończona inspiracja i często aż żal chować aparat do plecaka.

8. Czy jest coś o czym powinien wiedzieć fotograf?

Jeżeli jednak jest profil, którego szczególnie nie lubisz, albo coś co wolisz schować na dalszy plan – koniecznie daj o tym znać przed sesją. Wielu z nas chce korzystnie wyjść na zdjęciach i to zupełnie normalna sprawa :) 

9. Oczekiwania i formalności warto ustalić przed sesją

Wszelkie formalności, takie jak dokładne miejsce sesji, zapoznanie się z regulaminem, wymiana numerów telefonu, czy oczekiwania względem zdjęć warto ustalić jeszcze przed spotkaniem. Jeżeli są ujęcia na których zależy Wam najbardziej - dajcie mi znać, a na pewno postaram się wykonać dla Was zdjęcia o których marzycie!